Google Adsense SEO Etkisi Var Mı ?

Adsense Reklam Eklemek Sıralamanızı Etkiler Mi ?

İyi içerikler üreten bir web yayıncısıysanız bir süre sonra web sitenizden para kazanmak için Google reklam platformu olan Adsense’e başvurabilir, sitenizi ekleyebilirsiniz. Siteniz eğer kurallara uygunsa reklam hesabınız onaylanır. Bazı kullanıcılar, web sitelerinde Google’ın para kazancı olan Adsense’i eklediğinde Google’dan artı puan alacağını düşünür.

SEO açısında etkisi olacağı düşünülen reklam ekleme aslında fayda değil hatta yanlış yerlere eklenen reklam kullanıcıların web sitenizdeki deneyimini etkileyeceği için zararı bile olabilir. Bu sebeple reklamları abartmadan ve yerleşimin doğru yapıldığından emin olun.

Rahatsız edici reklamlardan veya yanlışlıkla tıklanabilecek reklamlardan kaçının.

Bazı kullanıcılar reklam engelleyici kullanan web site ziyaretçilerini engeller ve reklam engelleyici kapatmadan siteyi açmaz. Bu da kullanıcı deneyimi açısından olumsuz olarak nitelendirilir.

Gelelim cevaba; Google bu konuda tarafsızlığını koruyarak Adsense olan sitelerin sıralamada etkisinin artacağı veya SEO’da artı puan alacağı düşüncesinin gerçek olmadığını savunur.

Google arama algoritması dışında bırakılmıştır Adsense kullanımı. Hatta rehberde açıkça belirtilir;

Google AdSense’e katılmak, sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemez ve sunduğumuz arama sonuçlarını etkilemez. Google, ifade özgürlüğüne büyük önem verir ve bu nedenle web üzerindeki içeriğe geniş erişim sunar. Arama sonuçlarımız, ödeme yapan reklamverenler ve yayıncılarla olan ilişkilerimiz tarafından tarafsızdır. PageRank teknolojimize göre arama sonuçlarını göstermeye devam edeceğiz.”

 

Siteye Adsense (Google Reklamları) eklemenin SEO sıralamaları açısından bir artısı yoktur..

administrator

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.